چهارشنبه سوری

مراسم های ملی – محلی، آن دسته از باورها، سنت ها و آیین هایی هستند که به همراه آثار و سرمایه های برجای مانده از تمدن کهن، بیانگرهویت ملی یک ملت به شمار می رود.
کشور ایران نیز به دلیل داشتن تاریخ چندهزار ساله خود از این امر مستثنی نیست. مراسم های ملی، محلی رایج در ایران، در واقع، ریشه در تاریخ کهن این سرزمین باستانی داشته و القا کننده هویت ملی، قومی و بومی مردم این سرزمین است. بنابراین می اوان گفت؛ دلیل پیدایش این مراسم و جشن ها، متاثر از باورها و اعتقادات اقوام ایرانی در طی دوره های مختلف تاریخی بوده است.
در نتیجه، تک تک مراسم های ملی که براساس مناسبت ها و انگیزه های خاص و طبق داستان های اسطوره ای، همراه با نمادها و سمبل های اعتقادی برگزار می شد، به مرورهرکدام از آن ها طی گذشت زمان هویت و ماهیتی مشخص به خود گرفتند. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که این مراسم ها در بیشتر مواقع، پس از آمیخته شده با فرهنگ و مذاهب مناطق مختلف کشور، رنگ بومی و محلی به گرفتند .
دکتر عبدالحسین زرکوب در کتاب تاریخ مردم ایران می نویسد: چون بسیاری از ایزدان آریایی با پدیده های طبیعت ارتباط داشتند، نیایش آنها نیز همه جا و در هر حال با دگرگونی های این پدیده در روز و شب، در سرما و گرما و در بهار و تابستان مربوط می گشت و این نکته سبب می شد که از همان دوران زندگی مشترک نوعی گاهشماری مشابه برای جشن ها و نیایش ها رایج شود. نام ماه ها آن گونه که در کتیبه های هخامنشی باقی است نشان می دهد که در نزد این دسته از آریاها، فعالیت های کشاورزی و نیاز های ناشی از آن با مراسم دینی مربوط بوده است و این همه نقش مهمی در زندگی عامه داشته اند. از بعضی قراین برمی آید که ایرانی های شرقی، مخصوصاً از وقتی در مرحله زندگی ده نشینی و کشاورزی پیش رفته اند، در آنچه به جشن ها و نیایش ها مربوط است به مسیله تغییر فصول توجه خاص می ورزیده اند.
امروزه، مراسم های ملی به صورت های مختلف و مطابق با فرهنگ های خاص مناطق و براساس اعتقادات اقوام مختلف ساکن در ایران برگزار می شود، که ما در اینجا به آن ها اشاره می کنیم.
مراسم های ملی – باستانی: جشن چهارشنبه سوری، جشن عید نوروز، جشن روز طبیعت، جشن شب یلدا.
مراسم های ملی – مذهبی: جشن روز جمهوری اسلامی ایران، سالگرد قیام خونین ۱۵ خرداد، سالروز ولادت امام محمد باقر (ع)، سالگرد رحلت امام خمینی (ره)، سالروز مبعث حضرت محمد(ص)، سالروز ولادت حضرت ولیعصر (عج)، سالروز شهادت امام علی (ع)، جشن عید فطر، سالروز شهادت امام جعفر (ع)، جشن عید قربان، جشن عید غدیر خم، مراسم تاسوعای حسینی، مراسم عاشورای حسینی، مراسم اربعین حسینی، ، مراسم ۲۸ صفر، سالروز شهادت امام رضا (ع)، مراسم میلاد حضرت محمد (ص) و میلاد امام جعفر صادق (ع)، جشن پیروزی انقلاب اسلامی، روز ملی شدن صنعت نفت ایران
 

مراسم های ملی- محلی

جشن شب یلداشب یلدا
شب یلدا بلندترین شب سال است که همزمان با انقلاب زمستانی در نیم کره شمالی زمین اتفاق می افتد. کلمه یلدا در زبان سریانی به معنای ولادت و تولد است و منظور از آن تولد خورشید که به آن مهر یا میترا می گفتند، می باشد. ابوریحان بیرونی جشن شب یلدا را به نام میلاد اکبر و میلاد خورشید ذکر کرده است. به اعتقاد گذشتگان شب یلدا طولانی ترین شب ها است و این یعنی تسلط تاریکی بر زمین است که باعث کاهش تسلط نورخورشید و روشنایی بر زمین می شود و فردای این شب، روشنایی بر تاریکی غلبه می کند و روز طولانی می شود، همین تولد دوباره خورشید که مظهر روشنایی است بهانه ای بر جشن گرفتن تولد خورشید به شمار می آید.
بنابراین جشن شب یلدا یا شب چله، از جمله جشن ها و سنت های باستانی ایرانیان به شمار می آید که از هزاران سال پیش در ایران رواج داشته است. هرچند آیین های شب یلدا، در دوران مختلف تاریخ دستخوش تحولات و تغییراتی قرار گرفت، ولی همچنان در تمامی مناطق ایران برگزار می شود. تمامی اقوام ایرانی اعم از فارس، ترک، کرد، بلوچ و عرب، در این شب بیدار می ماندند و به جشن و شادی و دور هم نشینی با اعضای خانواده و اقوام می پردازند. از مهم ترین آیین های شب یلدا یا شب چله خوردن آجیل مخصوص، شیرینی، هندوانه، انار و میوه های مختلفی است که هر کدام دارای جنبه نمادی می باشد و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی است. از دیگر آیین های این شب می توان به تفال با دیوان حافظ و بازگویی خاطرات و قصه گویی ها توسط پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها اشاره کرد. هنداونه و انار جزو اصلی ترین و مهم ترین ملزومات شب یلدا است. به باور ایرانیان خوردن هندوانه باعث می شود در سراسر فصل زمستان سرما و بیماری به سراغ انسان نیاید.
 

ارسال اطلاعات بیشتر
عنوان :
نام :
ایمیل :
فايل- ( حداکثر 5 مگابایت ) :
فايل- ( حداکثر 5 مگابایت ) :
توضيح :
كد امنيتي :
captcha